Trawniki

Pięknie utrzymany trawnik z bujną i soczystą murawą jest centralnym punktem każdego ogrodu. Stanowi nie tylko podstawę kompozycji dla innych roœlin ale ma również walory użytkowe: na nim koncentruje się letnie życie ogrodu jako miejsce rekreacji, sportu, spotkań towarzyskich podczas przyjęć na œświeżym powietrzu.

Trawnik nie tylko wprowadza ład i harmonię do ogrodu ale ma też szereg pożytecznych cech biologicznych dla naszego otoczenia.
– Zwiększa wilgotnośœć powietrza. Dzięki intensywnemu pobieraniu wody darń wyparowuje w ciągu 1 godziny około 150g wody z 1m2 powierzchni.
– W upalne dni obniża temperaturę przy gruncie o 5 do 7 stopni C. Przy temperaturze powietrza 33 stC trawnik ma o około 15 stopni mniejszą temperaturę niż asfalt!
– Darń działa stabilizująco na wahania temperatury gleby między dniem i nocą, a w zimie zabezpiecza korzenie rośœlin przed przemarzaniem.
– Zmniejsza hałas o kilka decybeli. Darń trawnika działa oczyszczająco na powietrze eliminując kurz i zanieczyszczenia przemysłowe.

Jednak aby murawa spełniała powyższe funkcje trzeba ją odpowiednio założyć a następnie pielęgnować.